DOLAR 27,9473 -0.13%
EURO 29,6631 -0.09%
ALTIN 1.781,780,40
BITCOIN 836664-0,34%
İstanbul
23°

PARÇALI BULUTLU

05:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eşler Arasındaki Sadakat Yükümlülüğü Nedir?

Mevcut olan kanun da sadakat kuralı emredici kural niteliği taşımaktadır. Bundan dolayı en çok sorulan soru olan eşler arasında sadakat yükümlülüğü nedir? Doğru bir şekilde cevaplanmış olmaktadır.

ABONE OL
July 2, 2022 07:30
1

BEĞENDİM

ABONE OL

1989 Yılı Mersin , Tarsus doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Adana’ da tamamladı. 2008 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı. 2011’de İngiltere Bristol Üniversitesinde İngilizce Eğitimi gördü.

2012 yılında mezun oldu. 2013 yılında Çağ Üniversitesi Özel Hukuk Anabilim Dalında ” İş Kazasından Doğan Sorunlar” isimli tez çalışması jüriden onay alarak yüksek lisans eğitimini tamamladı. 

Halen Adana’ da serbest avukat ve hukuk danışmanı olarak çalışmaya devam etmektedir.

Sadakat yükümlülükleri evlilik devamlılığı için en önemli verilmesi gereken detaylardan biri olmaktadır. Sadakat kavramı evlilik prosedüründe eşlere yüklenen en önemli sorumluluklardan biridir. Mevcut olan kanun da sadakat kuralı emredici kural niteliği taşımaktadır. Bundan dolayı en çok sorulan soru olan eşler arasında sadakat yükümlülüğü nedir? Doğru bir şekilde cevaplanmış olmaktadır.

 Bireyler evlenip aynı Çatı altında yaşadıkları süre boyunca birbirlerine verdikleri sözlerin arkasında durması gereken bununla birlikte olayları saygı ve sevgi çerçevesinde devam ettirmesi gerekmektedir. Bunu en iyi izah eden kural ise sadakat olmaktadır. Kişiler sadakatsizlik gibi bir durum ile mahkeme karşısına çıktıkları zaman kesinlikle suçlu kabul edilmektedir.

 Bundan dolayı hiçbir şekilde bazı durumlarda hak talep edememektedir. Bu şekilde sadakat yükümlülükleri şartsız ve aynı zamanda geniş çaplı bir yükümlülük olduğu için evlilik sonucu birliğin devamı için bazı fedakarlıklar gösterilebilmektedir. Eğer kişi sadakatsizlik tarzı bir şeyle mahkeme karşısına çıkıyorsa bu Birliği bozmak anlamına geldiği için bir yükümlülük haline gelmektedir.

 Verilen hükümler sonucunda karı ve koca birbirlerine eşit sorumluluklar da bulunan iki birey olmaktadır. Her iki tarafta da böyle bir durum yaşandığı takdirde uyulması zorunlu olan kurallar mevcut olmaktadır. Bu kurallar herhangi bir bireyin boşanma talebini mahkemeye ilettikten sonra belirlenmektedir. Bu sadece cinsel anlamda yapılan bir sadakat değil aynı zamanda saygı güven fiziksel ya da ekonomik sadakat de bu kanunun içinde barınmaktadır.

 Hangi Durumlar Sadakat Yükümlülüklerine Girmektedir?

 Herhangi bir koşulda eşlerden biri yukarıda belirtildiği gibi cinsel yolla duygusal yolla ya da fiziksel yolla bir münakaşaya girdiği takdirde bu sadakatsizlik olarak kabul edilip kesin hüküm yemektir. Bu doğrultuda meydana gelebilecek eşler arasında sadakat yükümlülüğü nedir? Tarzında oluşabilecek tüm soruların cevabını vermektedir. Karşı taraf istediği şekilde dava açarak istediği hakları talep edebilmektedir. Evlilik birliğinin kişileri yükledikleri belli miktarlardaki sorumluluklar vasıtasıyla yapılan bu davranış kesinlikle affedilmemektedir. Bu kuralı ihlal etmek anlamına geldiği için kanunda da suç teşkil etmektedir.

 Eşler Arasında Sadakat Yükümlülüklerinde Neler Talep Edilebilir?

 Eşlerden biri sadakat yükümlülüklerine aksi bir davranış sergilediği takdirde kişi ekonomik anlamda ya da manevi anlamda tazminatlar açabilmektedir. Bunun yanında kişiler isterse uzlaşmaya da gidebilmektedir. Evliliği herhangi bir konuda tehlikeye düşürecek tüm davranışlar sadakat yükümlülüklerine girmektedir. Kurallar ve yapılacak olan yaptırımlar bu şekilde belirlenerek devam etmektedir. Her şey etik bir şekilde planlanıp kimseyi mağdur etmemek için hukuk her konuda düzenlemeler yapmaktadır.

Adana Boşanma Avukatı Ceren Sümer Cilli’nin diğer yazıları için:

www.cerensumer.av.tr

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.